
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 6.00 mm |
| size length | 10.5 mm |
| size height | 3.70 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
Stock: 12811
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.32915 | $3.29150 |
| 25 | $0.31171 | $7.79275 |
| 50 | $0.29520 | $14.76000 |
| 100 | $0.27956 | $27.95600 |
| 300 | $0.25076 | $75.22800 |
| 500 | $0.22493 | $112.46500 |
| 1000 | $0.20176 | $201.76000 |
| 3000 | $0.19219 | $576.57000 |
| 5000 | $0.18308 | $915.40000 |
| 10000 | $0.17440 | $1744.00000 |
