

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Reverse Recovery Time | 2.5 µs |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 2.5 µs |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27178
Ext.Price$0.27178
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27178 | $0.27178 |
| 10 | $0.23931 | $2.39310 |
| 50 | $0.21072 | $10.53600 |
| 100 | $0.17982 | $17.98200 |
| 500 | $0.15345 | $76.72500 |
| 1000 | $0.14565 | $145.65000 |
| 3000 | $0.13825 | $414.75000 |
| 5000 | $0.13122 | $656.10000 |
