

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 50 pF |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Type | Rectifiers |
Stock: 3010
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08602
Ext.Price$0.08602
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08602 | $0.08602 |
| 10 | $0.04301 | $0.43010 |
| 50 | $0.03799 | $1.89950 |
| 100 | $0.03356 | $3.35600 |
| 500 | $0.03050 | $15.25000 |
| 1000 | $0.02772 | $27.72000 |
| 3000 | $0.02519 | $75.57000 |
| 5000 | $0.02078 | $103.90000 |
