
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.5 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 4.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
Stock: 1971
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10147
Ext.Price$0.10147
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10147 | $0.10147 |
| 10 | $0.08959 | $0.89590 |
| 50 | $0.07910 | $3.95500 |
| 100 | $0.06897 | $6.89700 |
| 500 | $0.06014 | $30.07000 |
| 1000 | $0.05673 | $56.73000 |
| 3000 | $0.05351 | $160.53000 |
| 5000 | $0.05047 | $252.35000 |
