
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 6.1 mm |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 568
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16927
Ext.Price$0.16927
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16927 | $0.16927 |
| 10 | $0.14620 | $1.46200 |
| 50 | $0.13509 | $6.75450 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.11457 | $57.28500 |
| 1000 | $0.10516 | $105.16000 |
| 3000 | $0.09976 | $299.28000 |
| 5000 | $0.09463 | $473.15000 |
| 10000 | $0.08977 | $897.70000 |
