
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 752
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57811
Ext.Price$0.57811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57811 | $0.57811 |
| 10 | $0.47222 | $4.72220 |
| 25 | $0.43537 | $10.88425 |
| 50 | $0.40139 | $20.06950 |
| 100 | $0.37006 | $37.00600 |
| 300 | $0.35445 | $106.33500 |
| 500 | $0.33950 | $169.75000 |
