(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 6.00 mm |
| size length | 12.0 mm |
| size height | 3.70 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
Stock: 2407
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26294
Ext.Price$0.26294
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26294 | $0.26294 |
| 10 | $0.23474 | $2.34740 |
| 50 | $0.20957 | $10.47850 |
| 100 | $0.19144 | $19.14400 |
| 500 | $0.17488 | $87.44000 |
| 1000 | $0.15976 | $159.76000 |
| 3000 | $0.14989 | $449.67000 |
| 5000 | $0.14063 | $703.15000 |
