

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 100 pF |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Type | Rectifiers |
Stock: 1903
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11060
Ext.Price$0.11060
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11060 | $0.11060 |
| 10 | $0.05530 | $0.55300 |
| 50 | $0.04886 | $2.44300 |
| 100 | $0.04317 | $4.31700 |
| 500 | $0.03925 | $19.62500 |
| 1000 | $0.03568 | $35.68000 |
| 3000 | $0.03244 | $97.32000 |
| 5000 | $0.02666 | $133.30000 |
