(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 6.096 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 7.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 28.349523 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Poles | 7 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
Stock: 3051
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39504
Ext.Price$0.39504
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39504 | $0.39504 |
| 10 | $0.31478 | $3.14780 |
| 25 | $0.28760 | $7.19000 |
| 50 | $0.26277 | $13.13850 |
| 100 | $0.24008 | $24.00800 |
| 300 | $0.23073 | $69.21900 |
| 500 | $0.22174 | $110.87000 |
| 1000 | $0.20952 | $209.52000 |
