(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 7.60 mm |
| size length | 17.9 mm |
| size height | 4.80 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 2840
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11280
Ext.Price$0.11280
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11280 | $0.11280 |
| 10 | $0.10143 | $1.01430 |
| 50 | $0.09120 | $4.56000 |
| 100 | $0.08064 | $8.06400 |
| 500 | $0.07130 | $35.65000 |
| 1000 | $0.06810 | $68.10000 |
| 3000 | $0.06505 | $195.15000 |
| 5000 | $0.06213 | $310.65000 |
