
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 2.3876 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 10781
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14544
Ext.Price$0.14544
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14544 | $0.14544 |
| 10 | $0.12846 | $1.28460 |
| 50 | $0.11347 | $5.67350 |
| 100 | $0.10245 | $10.24500 |
| 500 | $0.09250 | $46.25000 |
| 1000 | $0.08352 | $83.52000 |
| 3000 | $0.07751 | $232.53000 |
| 5000 | $0.07193 | $359.65000 |
