

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 25 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1817
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02592
Ext.Price$0.02592
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02592 | $0.02592 |
| 10 | $0.01296 | $0.12960 |
| 50 | $0.01154 | $0.57700 |
| 100 | $0.01027 | $1.02700 |
| 500 | $0.00914 | $4.57000 |
| 1000 | $0.00814 | $8.14000 |
| 3000 | $0.00725 | $21.75000 |
| 5000 | $0.00664 | $33.20000 |
| 10000 | $0.00608 | $60.80000 |
