
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 25.4 mm |
| Width | 8.89 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Number of Pins | 9 |
| Height | 22.098 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 28.349523 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Poles | 9 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
Stock: 503
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59417
Ext.Price$0.59417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59417 | $0.59417 |
| 10 | $0.50612 | $5.06120 |
| 25 | $0.47969 | $11.99225 |
| 50 | $0.45464 | $22.73200 |
| 100 | $0.43089 | $43.08900 |
| 300 | $0.40670 | $122.01000 |
| 500 | $0.38386 | $191.93000 |
| 1000 | $0.31034 | $310.34000 |
