

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.5946 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 3.6 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 3.5 V |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Max Power Dissipation | 500 W |
| Power Dissipation | 500 W |
| Peak Pulse Current | 20.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 15 V |
| Clamping Voltage | 24.4 V |
| Peak Pulse Power | 500 W |
| Max Surge Current | 20.5 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 18.5 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54634
Ext.Price$0.54634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54634 | $0.54634 |
| 10 | $0.43430 | $4.34300 |
| 25 | $0.39642 | $9.91050 |
| 50 | $0.36185 | $18.09250 |
| 100 | $0.33029 | $33.02900 |
