

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Axial |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 30 V |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Max Power Dissipation | 500 W |
| Power Dissipation | 500 W |
| Peak Pulse Current | 10 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 30 V |
| Clamping Voltage | 48.4 V |
| Peak Pulse Power | 500 W |
| Max Surge Current | 10 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 33.3 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 36.8 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21331
Ext.Price$0.21331
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21331 | $0.21331 |
| 10 | $0.21114 | $2.11140 |
| 50 | $0.20899 | $10.44950 |
| 100 | $0.19548 | $19.54800 |
| 500 | $0.18285 | $91.42500 |
