

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.21 mm |
| Width | 2.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky Diodes |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 480 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 25 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 11649
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10694
Ext.Price$0.10694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10694 | $0.10694 |
| 10 | $0.10015 | $1.00150 |
| 50 | $0.09379 | $4.68950 |
| 100 | $0.08768 | $8.76800 |
| 500 | $0.08197 | $40.98500 |
| 1000 | $0.08052 | $80.52000 |
| 3000 | $0.07910 | $237.30000 |
| 5000 | $0.07771 | $388.55000 |
