
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Mounting Style | Through Hole |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 1829
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12364
Ext.Price$0.12364
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12364 | $0.12364 |
| 10 | $0.06182 | $0.61820 |
| 50 | $0.05568 | $2.78400 |
| 100 | $0.05015 | $5.01500 |
| 500 | $0.04647 | $23.23500 |
| 1000 | $0.04306 | $43.06000 |
| 3000 | $0.03989 | $119.67000 |
| 5000 | $0.03430 | $171.50000 |
