

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 800 mV |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 20 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 20 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
Stock: 198
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.42576 | $4.25760 |
| 25 | $0.42260 | $10.56500 |
| 50 | $0.41946 | $20.97300 |
| 100 | $0.41635 | $41.63500 |
