

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 480 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 220 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 220 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 220 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.34967 | $3.49670 |
