
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 970
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13267
Ext.Price$0.13267
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13267 | $0.13267 |
| 10 | $0.11734 | $1.17340 |
| 50 | $0.10378 | $5.18900 |
| 100 | $0.09504 | $9.50400 |
| 500 | $0.08703 | $43.51500 |
| 1000 | $0.07970 | $79.70000 |
| 3000 | $0.07299 | $218.97000 |
| 5000 | $0.06684 | $334.20000 |
