
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 800 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 200 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Reverse Current | 200 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$2.18035
Ext.Price$2.18035
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.18035 | $2.18035 |
| 10 | $1.86288 | $18.62880 |
| 25 | $1.72435 | $43.10875 |
| 50 | $1.59612 | $79.80600 |
| 100 | $1.47741 | $147.74100 |
| 300 | $1.43003 | $429.00900 |
| 500 | $1.38419 | $692.09500 |
| 1000 | $1.34452 | $1344.52000 |
