SBYV27-200-E3/73
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SBYV27-200-E3/73
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes DO-15 Through Hole Fast Recovery Rectifiers Single Forward Current:2 A Forward Voltage:1.07 V Reverse Voltage:200 V
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
PackagingTube
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
TypeFast Recovery Rectifiers
Forward Current2 A
Forward Voltage1.07 V
Reverse Recovery Time15 ns
Average Rectified Current2 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)200 V
Element ConfigurationSingle
Max Surge Current50 A
Reverse Voltage200 V
Peak Non-Repetitive Surge Current50 A