

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 3.5 A |
| Reverse Recovery Time | 20 ns |
| Average Rectified Current | 3.5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Max Surge Current | 90 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 90 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 20 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Element Configuration | Single |
| Type | Standard |
| Capacitance | 20 pF |
| Forward Voltage | 1.1 V |
Stock: 863
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41203
Ext.Price$0.41203
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41203 | $0.41203 |
| 10 | $0.32717 | $3.27170 |
| 25 | $0.29766 | $7.44150 |
| 50 | $0.27081 | $13.54050 |
| 100 | $0.24638 | $24.63800 |
| 300 | $0.23547 | $70.64100 |
| 500 | $0.22504 | $112.52000 |
| 1000 | $0.21272 | $212.72000 |
