SDE0805A-100M
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
SDE0805A-100M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 7.80mmL×7.00mmW×5.50mmH SMD/SMT 10 µH 20 % 3.2 A 70 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)5.5 mm
Length7.7978 mm
Width7.0104 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
PackagingReel
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
RatingsAEC-Q200
Self Resonant Frequency27.5 MHz
Current Rating3.2 A
DC Resistance (DCR)70 mΩ
Test Frequency1 MHz
ShieldingUnshielded
Inductance10 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)3.2 A
inductance tolerance20 %
Saturation Current2.6 A
Schedule B8504500000
Height5.5 mm