

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Length | 7.7978 mm |
| Width | 7.0104 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 14.3 MHz |
| Current Rating | 2.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 120 mΩ |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 27 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.2 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Saturation Current | 1.7 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Height | 5.5 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 837
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.27357 | $2.73570 |
| 25 | $0.23938 | $5.98450 |
| 50 | $0.23244 | $11.62200 |
| 100 | $0.22570 | $22.57000 |
| 300 | $0.20402 | $61.20600 |
| 500 | $0.18442 | $92.21000 |
| 1000 | $0.16671 | $166.71000 |
