| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 27.7 mm |
| Width | 30.45 mm |
| Termination | |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | |
| Packaging | Tray |
| Depth | 2.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | SD Card Connector |
| Contact Type | |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Card Thickness | |
| Housing Material | Resin |
| Manufacturer Lifecycle Status | |
| Mounting Angle |
Stock: 835
Distributors
pcbx
Unit Price$1.61472
Ext.Price$1.61472
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.61472 | $1.61472 |
| 10 | $1.36042 | $13.60420 |
| 25 | $1.25650 | $31.41250 |
| 50 | $1.16051 | $58.02550 |
| 100 | $1.07185 | $107.18500 |
| 300 | $1.01935 | $305.80500 |
| 500 | $0.96942 | $484.71000 |
