



| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Gate Charge | 11 nC |
| Input capacitance | 693 pF |
Stock: 1122
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04147
Ext.Price$0.04147
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04147 | $0.04147 |
| 10 | $0.04099 | $0.40990 |
| 50 | $0.04051 | $2.02550 |
| 100 | $0.04004 | $4.00400 |
| 500 | $0.03958 | $19.79000 |
