
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 0.002 %/mA |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 176
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07574
Ext.Price$0.07574
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07574 | $0.07574 |
| 10 | $0.06550 | $0.65500 |
| 50 | $0.05664 | $2.83200 |
| 100 | $0.04775 | $4.77500 |
| 500 | $0.04026 | $20.13000 |
