
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Current | 500 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage | Adjustable |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Load Regulation | 0.0025 %/mA |
Stock: 1851
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32582
Ext.Price$0.32582
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32582 | $0.32582 |
| 10 | $0.28153 | $2.81530 |
| 50 | $0.24326 | $12.16300 |
| 100 | $0.20058 | $20.05800 |
| 500 | $0.16539 | $82.69500 |
