| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Reel |
| Dropout Voltage | 190 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 5404
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25834
Ext.Price$0.25834
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25834 | $0.25834 |
| 10 | $0.22327 | $2.23270 |
| 50 | $0.19296 | $9.64800 |
| 100 | $0.15914 | $15.91400 |
| 500 | $0.13124 | $65.62000 |
