SHW680UF10V6.3X11
Manufacturer:
KNSCHA
Mfr.Part #:
SHW680UF10V6.3X11
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,6.30mm×11.00mm Through Hole 680 µF 20 % 10 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Capacitance680 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating10 V
Life (Hours)10000 Hours
Diameter6.3 mm
Lead Pitch2.5 mm
PackagingBulk
Height - Seated (Max)11 mm
Ripple Current @ High Frequency980 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mΩ