

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 710 mW |
| Power Dissipation | 710 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.6 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Fall Time | 7 ns |
| Rise Time | 7 ns |
| Gate Charge | 3.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 57 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 850 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 14480
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08659
Ext.Price$0.08659
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08659 | $0.08659 |
| 10 | $0.07784 | $0.77840 |
| 50 | $0.06998 | $3.49900 |
| 100 | $0.06258 | $6.25800 |
| 500 | $0.05597 | $27.98500 |
| 1000 | $0.05039 | $50.39000 |
| 3000 | $0.04537 | $136.11000 |
| 5000 | $0.04283 | $214.15000 |
