

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 18 mΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.96 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.7 A |
| Rds On Max | 18 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 44 ns |
| Turn-Off Delay Time | 28 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 100 ns |
| Gate Charge | 65 nC |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 3563
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29011
Ext.Price$0.29011
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29011 | $0.29011 |
| 10 | $0.25881 | $2.58810 |
| 50 | $0.23088 | $11.54400 |
| 100 | $0.19887 | $19.88700 |
| 500 | $0.17130 | $85.65000 |
| 1000 | $0.16390 | $163.90000 |
| 3000 | $0.15682 | $470.46000 |
| 5000 | $0.15004 | $750.20000 |
