

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 9 MΩ |
| Height | 1.55 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 40 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 19 A |
| Max Power Dissipation | 6 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 19 A |
| Rds On Max | 9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 10 ns |
| Rise Time | 15 ns |
| Gate Charge | 50 nC |
| Drain to Source Resistance | 7.4 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3253
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80107
Ext.Price$0.80107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80107 | $0.80107 |
| 10 | $0.65060 | $6.50600 |
| 25 | $0.60960 | $15.24000 |
| 50 | $0.57118 | $28.55900 |
| 100 | $0.53519 | $53.51900 |
| 300 | $0.49937 | $149.81100 |
| 500 | $0.46594 | $232.97000 |
| 1000 | $0.45140 | $451.40000 |
