

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 41 MΩ |
| Height | 1.55 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 506.605978 mg |
| Number of Elements | 2 |
| Max Power Dissipation | 3.7 W |
| Power Dissipation | 2.4 W |
| Threshold Voltage | 2.4 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 840 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.3 A |
| Rds On Max | 41 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Rise Time | 12 ns |
| Gate Charge | 17 nC |
| Drain to Source Resistance | 33 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 8
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96758
Ext.Price$0.96758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96758 | $0.96758 |
| 10 | $0.80534 | $8.05340 |
| 25 | $0.73888 | $18.47200 |
| 50 | $0.67790 | $33.89500 |
| 100 | $0.62196 | $62.19600 |
| 300 | $0.59888 | $179.66400 |
| 500 | $0.57667 | $288.33500 |
| 1000 | $0.55620 | $556.20000 |
