
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 6.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.945 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 96 nC |
| Drain to Source Resistance | 16.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.1 V |
Stock: 36736
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.21459 | $2.14590 |
| 25 | $0.20567 | $5.14175 |
| 50 | $0.19712 | $9.85600 |
| 100 | $0.18894 | $18.89400 |
| 300 | $0.18374 | $55.12200 |
| 500 | $0.17868 | $89.34000 |
| 1000 | $0.17440 | $174.40000 |
| 3000 | $0.15560 | $466.80000 |
| 5000 | $0.14790 | $739.50000 |
