
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 42 mΩ |
| Height | 1.55 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 1.3 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.1 A |
| Rds On Max | 42 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 42 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 14 ns |
| Rise Time | 14 ns |
| Gate Charge | 24 nC |
| Drain to Source Resistance | 42 mΩ |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57408
Ext.Price$0.57408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57408 | $0.57408 |
| 10 | $0.45744 | $4.57440 |
| 25 | $0.41612 | $10.40300 |
| 50 | $0.37854 | $18.92700 |
| 100 | $0.34435 | $34.43500 |
| 300 | $0.32627 | $97.88100 |
| 500 | $0.30914 | $154.57000 |
| 1000 | $0.29081 | $290.81000 |
