SIHB33N60ET1-GE3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SIHB33N60ET1-GE3
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-263-3 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 278 W 600 V Continuous Drain Current (ID):33 A 103 nC
ParameterValue
Gate Charge103 nC
Gate to Source Threshold Voltage4 V
Continuous Drain Current (ID)33 A
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Drain to Source Resistance98 mΩ
Input capacitance3.508 nF
Gate to Source Voltage (Vgs)-30 V, 30 V
Power Dissipation278 W
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)600 V