

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Power Dissipation | 114 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.085 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 19 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 33 nC |
| Drain to Source Resistance | 155 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 1279
Distributors
pcbx
Unit Price$3.52915
Ext.Price$3.52915
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.52915 | $3.52915 |
| 10 | $2.20316 | $22.03160 |
| 25 | $2.07951 | $51.98775 |
| 50 | $1.96280 | $98.14000 |
| 100 | $1.85263 | $185.26300 |
| 300 | $1.80806 | $542.41800 |
| 500 | $1.76457 | $882.28500 |
| 1000 | $1.57627 | $1576.27000 |
| 3000 | $1.40807 | $4224.21000 |
