SIHP12N60E-GE3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SIHP12N60E-GE3
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220AB-3 Through Hole N-Channel number of channels:1 147 W 600 V Continuous Drain Current (ID):12 A 29 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Power Dissipation147 W
Number of Channels1
Input capacitance937 pF
Continuous Drain Current (ID)12 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge29 nC
Drain to Source Resistance380 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-30 V, 30 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)600 V
Gate to Source Threshold Voltage4 V