


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 270 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 223 W |
| Power Dissipation | 223 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.942 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Rds On Max | 270 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Turn-Off Delay Time | 32 ns |
| Fall Time | 44 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Gate Charge | 65 nC |
| Drain to Source Resistance | 225 mΩ |
| Nominal Vgs | 5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53389
Ext.Price$1.53389
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53389 | $1.53389 |
| 10 | $1.31654 | $13.16540 |
| 25 | $1.24129 | $31.03225 |
| 50 | $1.17034 | $58.51700 |
| 100 | $1.04052 | $104.05200 |
| 300 | $1.00780 | $302.34000 |
| 500 | $0.97611 | $488.05500 |
| 1000 | $0.94837 | $948.37000 |
