SIHP23N60E-GE3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SIHP23N60E-GE3
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220-3 Through Hole N-Channel number of channels:1 227 W 600 V Continuous Drain Current (ID):23 A 63 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation227 W
Number of Channels1
Input capacitance2.418 nF
Continuous Drain Current (ID)23 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge63 nC
Drain to Source Resistance158 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-30 V, 30 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)600 V
Gate to Source Threshold Voltage4 V