
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 8.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 5.7 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
Stock: 509
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40176
Ext.Price$0.40176
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40176 | $0.40176 |
| 10 | $0.32026 | $3.20260 |
| 25 | $0.29198 | $7.29950 |
| 50 | $0.26620 | $13.31000 |
| 100 | $0.24269 | $24.26900 |
| 300 | $0.23274 | $69.82200 |
| 500 | $0.22320 | $111.60000 |
| 1000 | $0.21127 | $211.27000 |
| 3000 | $0.20884 | $626.52000 |
