
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 8.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Male |
| Connector Type | Pin Strip |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Beige |
Stock: 132
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53952
Ext.Price$0.53952
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53952 | $0.53952 |
| 10 | $0.44842 | $4.48420 |
| 25 | $0.41828 | $10.45700 |
| 50 | $0.39016 | $19.50800 |
| 100 | $0.36394 | $36.39400 |
| 300 | $0.35321 | $105.96300 |
| 500 | $0.34280 | $171.40000 |
| 1000 | $0.32922 | $329.22000 |
