(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 4.25 mm |
| size length | 6.00 mm |
| size height | 2.90 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.00 mm |
Stock: 90259
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18902
Ext.Price$0.18902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18902 | $0.18902 |
| 10 | $0.16889 | $1.68890 |
| 50 | $0.15091 | $7.54550 |
| 100 | $0.13187 | $13.18700 |
| 500 | $0.11524 | $57.62000 |
| 1000 | $0.10936 | $109.36000 |
| 3000 | $0.10378 | $311.34000 |
| 5000 | $0.09820 | $491.00000 |
