(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 4.05 mm |
| size length | 9.50 mm |
| size height | 4.25 mm |
| voltage rating ac | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.24 mm |
Stock: 11689
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 50 | $0.19939 | $9.96950 |
| 100 | $0.18381 | $18.38100 |
| 500 | $0.16958 | $84.79000 |
| 1000 | $0.15645 | $156.45000 |
| 3000 | $0.13995 | $419.85000 |
| 5000 | $0.12519 | $625.95000 |
| 10000 | $0.11200 | $1120.00000 |
