
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.25 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Color | Natural |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Header |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch, Ramp |
| Housing Color | Natural |
Stock: 21411
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25037
Ext.Price$0.25037
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25037 | $0.25037 |
| 10 | $0.22547 | $2.25470 |
| 50 | $0.20304 | $10.15200 |
| 100 | $0.17972 | $17.97200 |
| 500 | $0.15908 | $79.54000 |
| 1000 | $0.14666 | $146.66000 |
| 3000 | $0.13521 | $405.63000 |
| 5000 | $0.12466 | $623.30000 |
