
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
Stock: 486
Distributors
pcbx
Unit Price$1.10115
Ext.Price$1.10115
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10115 | $1.10115 |
| 10 | $0.93871 | $9.38710 |
| 25 | $0.88561 | $22.14025 |
| 50 | $0.83551 | $41.77550 |
| 100 | $0.78824 | $78.82400 |
| 300 | $0.74336 | $223.00800 |
| 500 | $0.70104 | $350.52000 |
| 1000 | $0.56596 | $565.96000 |
