
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Current Rating | 200 mA |
| Connector Type | Header |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Fastening Type | Friction |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Shape | Rectangular |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
