
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
Stock: 1418
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53973
Ext.Price$1.53973
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53973 | $1.53973 |
| 10 | $1.30804 | $13.08040 |
| 25 | $1.23986 | $30.99650 |
| 50 | $1.17523 | $58.76150 |
| 100 | $1.11397 | $111.39700 |
| 300 | $1.05288 | $315.86400 |
| 500 | $0.99514 | $497.57000 |
| 1000 | $0.79509 | $795.09000 |
